Çocuklarda Müzik Eğitimi

.Bilinçli, kültürlü ve yaşamın sorumluluklarının farkında olan çocuklar yetiştirmenin yollarından birisi de onları standart okul eğitiminin yanında çeşitli sanatlara ve zanaatlara yönlendirmek, bu alanda gelişmelerine yardımcı olmaktır. Bu sanatlar çeşitli resim etkinliklerinden, danslardan, el işlerinden tutun da müziğe kadar oldukça geniş bir yelpazede oluyorlar ve çocuğun yeteneklerine göre bir tanesinde karar kılınması gerekiyor.

Müziğe yatkınlığına kendi gözlemleriniz veya eğitmenlerin gözlemleri ile karar kıldığınız çocuğunuzun bu eğitimi doğru yaşlarda ve doğru bir şekilde alması elbette unutulmaması gereken maddeler arasında. Zira müzik çocukların hayatı anlama, yorumlama ve düşünme kapasitesini arttırarak öğretim hayatında da daha yüksek başarı elde etmesini sağlamaktadır. Ayrıca bir grup içerisinde yer alma ve toplumsal olarak müzik yapma çocuğun sosyal becerilerini de geliştirerek onları hayata hazırlamaktadır.

Bu nedenle müzik eğitiminin doğumdan itibaren çocuğa müzik dinletme yöntemiyle benimsetilmesi gerekmektedir. Okul yaşları gelene kadar yapılacak düzenli müzik dinleme aktiviteleri sayesinde ritm tutma, dans etme gibi fiziksel hareketlere olan yatkınlık artacak ve müzik eğitiminin  yanında fiziksel gelişimine de katkısı olacaktır. Müziğe eşlik etmeye çalışan çocukların konuşmaya başlarken çok daha rahat ve hızlı oldukları da görülmektedir.

 

Anlayabileceğiniz gibi gerçek müzik eğitimi tam anlamıyla okul öncesinde başlamaktadır ve çocuklar ne kadar geç müzikle tanışırlarsa müzik yönündeki eğilimleri ve kazanabilecekleri faydalar da o kadar azalacaktır. Erken yaşlarda başlanan müzik eğitimi okul döneminde gerçekleştirilecek olan müzik aktiviteleri, enstrüman öğrenme gibi konularda büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca çocuğunuzun müziğe ne kadar yatkın olduğunu erken yaşlarda tespit etmeniz onu doğru yönlendirmeniz açısından değerli olacaktır.

Okul döneminde müziğe olan ilgisini tespit ettiğiniz çocuğunuzu pek çok aile gibi zoraki enstrümanlara yöneltmek yerine onun tercihlerini de dikkate alarak karar vermeniz çok önemli. Pek çok aile medya kanallarında görüp meraklandıkları için çocuklarına piyano, keman, gitar, saz veya bulundukları kültür içerisinde hangi enstrümanlar varsa onları dayatmaktadırlar. Çocuğunuzun ilk enstrümanı onun hevesini ve müziğe olan merakını körükleme ya da söndürme özelliğine sahip olduğu için bu konuda zorlayıcı davranmamanız gerekmektedir.Daha detaylı bilgi ve ve yardım için Kökey Müzik Eğitim Merkezi uzmanlarından yardım alabilirsiniz.
TEL:0312 260 64 63